Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Rusya'daki eğitim kurumlarından alınan diplomalar, dünyanın diğer yerlerinde olduğu gibi Türkiye’de de geçerliliğe sahip. Bu ülkede faaliyet gösteren üniversiteler, YÖK tarafından denk olarak kabul ediliyor. İki ülke üniversiteleri arasındaki ortak çalışmalar ve öğrenci değişim programları, Rusya üniversitelerinin YÖK tarafından denk kabul edildiğini göstermekte.

Hazırlık Kursu, 1 akademik yıl (7-10 ay) süreli özel bir eğitim programıdır. Hazırlık Kursunda öğrenciler, Rusça veya İngilizce dilini ve gelecekteki uzmanlık alanlarına (matematik, fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar bilimi, coğrafya, tarih) bağlı olarak gerekli özel disiplinleri inceler.

Hazırlık kursunu tamamladıktan sonra öğrenci bir sınavdan geçer. Sınavın başarılı bir şekilde geçmesi durumunda öğrenci Hazırlık Kursu Sertifikası alır. Bu sertifika, herhangi bir Rusya üniversitesine öğrenci kabulünü garanti eder. Ancak öğrenci İngilizce eğitimini seçerse, Hazırlık Kursu okuması veya sınavları geçmesi gerekmiyorsa, doğrudan lisans dersinin ilk yılına girer.

Eğitim söz konusu olduğunda, yaşam standartlarından bahsetmek için bir üniversite kenti olan Kharkiv’i model almak gerekiyor. Nitekim ülkedeki önemli eğitim kurumlarının çoğu burada bulunuyor. Bu bağlamda, Rusya’da AB ülkeleriyle aynı standartlarda bir yaşam söz konusu. Kentlerdeki sosyal olanaklar, kültürel hareketlilik oldukça yüksek. Bununla birlikte, tüm bu olanaklardan oldukça düşük bir bütçeyle yararlanmak mümkün.

Yapılan araştırmalar, Rusya’da eğitim gören bir öğrencinin ayda 250 ile 350 dolar arasında bir bütçeyle, barınma, gıda gibi temel ihtiyaçlarını karşılayarak, sosyal ve kültürel aktivitelere katılabildiğini gösteriyor. Bu rakamlar, AB ülkeleriyle karşılaştırıldığında oldukça düşük. Başka bir ifadeyle, Rusya yabancı öğrencilere düşük fiyatlar ile yüksek standartlar vaadediyor.

Öğrenim ücreti 1- ci sınıf için tam olarak ödenir ve diğer sınıflar için taksitle ödenebilir.

Üniversite Yurtları konaklama için kullanılabilir ve yılda 650 – 1000 USD arasındadır.

Number One Education Eğitim Grubu, üniversiteye kabul süreci, eğitim ve mezuniyet yoluyla uluslararası öğrencileri incelemek ve rehberlik etmek için Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş lisanslı bir şirkettir.